Veden laatu
Turun juomaveden laatu on erittäin hyvää
Vuonna 2025 Turun verkostovedestä otettiin 140 vesinäytettä ja niistä tutkittiin 42 erilaista laatua mittaavaa ominaisuutta. Kaikki vesinäytteet läpäisivät kirkkaasti viranomaisen asettamat laatuvaatimukset.
Turun vesijohtoverkostossa virtaava vesi on laadultaan erinomaista. Laatuvaatimus täyttyi kaikkien tutkittujen vesinäytteiden osalta. Myös laatutavoitteet täyttyivät kahta poikkeusta lukuun ottamatta kaikissa vesianalyysien tuloksissa. Molemmat pesäkeluvun ylitykset johtuivat toisistaan riippumattomista poikkeustilanteista ja kummassakin tapauksessa tilanne palautui nopeasti normaaliksi huuhtelutoimenpiteiden jälkeen. Tilanteista ei aiheutunut terveyshaittaa asukkaille.
Turun Vesihuollon vedenlaatutaulukkoon on koottu yhteenveto vuoden aikana tehdyistä vesianalyyseistä. Tulosten perusteella Turussa kylmää hanavettä voi turvallisesti käyttää sellaisenaan juomavedeksi, ruoan valmistukseen, peseytymiseen ja muihin arjen askareisiin ilman suodatusta tai muuta käsittelyä.
Turun verkostoveden laatua valvotaan säännöllisesti terveystarkastajan hyväksymän ja talousvesiasetuksen vaatimukset täyttävän valvontatutkimusohjelman mukaisesti. Ohjelman mukaiset vesinäytteet lähetetään analysoitavaksi Lounais-Suomen vesi- ja ympäristötutkimus Oy:n laboratorioon. Lisäksi veden laatua tarkkaillaan Turun Vesihuollon omassa laboratoriossa tehtävissä tutkimuksissa.
Tulosten mukaan vesinäytteiden keskimääräinen lämpötila oli 10,8 °C. Viranomaisen vaatimus on, että vesi pysyy alle 20 asteessa. Juomavesi kannattaa valuttaa hanasta aina kylmänä, sillä lämpimään veteen voi kiinteistön omista putkista liueta metalleja.
Vesi pysyi raikkaana joka puolella Turun vesijohtoverkostoa sidotun kloorin avulla, jota mitattiin vesinäytteissä keskimäärin 0,29 mg/l. Haju- ja makutesteissä klooria esiintyi korkeintaan lievänä, mutta pääosin vesi oli hajutonta ja mautonta. Jos kloorin hajua tai makua esiintyy, juomavettä voi säilyttää hetken ajan avoimessa vesikannussa jääkaapissa, jolloin kloori pääsee haihtumaan vedestä.
Veden pH oli vesinäytteissä keskimäärin 8,5, eli se on hieman emäksistä, mikä ehkäisee putkistomateriaalien syöpymistä. Viranomaisen vaatimus talousveden pH:lle on 6,5–9,5. Turun vesijohtoveden pH nousee luonnonmukaisesti Virttaanharjun maaperän kalsiitin ansiosta, joten pH:n nostoon ei käytetä ylimääräisiä kemikaaleja.
Vesi on pehmeää, eli veden kalkkipitoisuus on alhainen, 2,9 °dH. Kovuus voidaan ilmaista myös mmol/l, jolloin kovuus on 0,52. Tämä tarkoittaa, että jo pieni määrä pesuainetta riittää pyykinpesussa. Vedenpehmennintä tai pehmennyssuolaa ei myöskään tarvita. (Lähde: https://turunseudunvesi.fi/veden-laatu/)
Tutustu vedenlaatutaulukkoon tästä: Vedenlaatutaulukko 2025