Vesihuoltolaiset
Haastattelussa korkeakouluharjoittelijat Emmi ja Lauri
Teksti ja kuva: Alisa Arvilahti
Energia- ja ympäristötekniikkaa Turun Ammattikorkeakoulussa opiskeleva Emmi sekä Oulun yliopistossa ympäristö-, energia- ja vesitekniikkaa opiskeleva Lauri viettivät kesänsä Turun Vesihuollossa harjoittelijoina. Molemmat pääsivät tutustumaan vesihuoltoalaan käytännön työtehtävien kautta, mutta hieman eri näkökulmista.
Emmi työskenteli kesän kunnossapidon harjoittelijana, jossa työtehtävät vaihtelivat painemittauksista suurempiin vesijohtovuotoihin. Lauri puolestaan toimi suunnitteluharjoittelijana vesihuoltoverkostojen suunnittelun parissa.
Harjoittelun aikana molemmat pääsivät näkemään, kuinka monipuolista vesihuollon työ on. Emmin mukaan tavallista työpäivää on vaikea määritellä, sillä päivät ovat keskenään hyvin erilaisia.
– Kaikki työpäivät ovat erilaisia, joten on vaikea sanoa millainen tavallinen työpäivä on. Vaikka vesijohtoverkostojen vuodot eivät ole arkipäivää, yksi mielenkiintoisimmista asioista oli päästä paikantamaan verkoston vuotokohta, Emmi kertoo.
Laurin työpäivät koostuivat pääosin suunnittelutyöstä, ja niiden vastapainona hän pääsi seuraamaan käytännön toteutusta työmailla.
– Etenin projektien suunnitteluissa omaan tahtiini pitkin päivää, joten aikatauluni on ollut melko joustava. Harjoittelun aikana kävin myös eri työmailla muiden suunnittelijoiden mukana katsomassa, miten projektit etenivät, ja osallistuin erilaisiin kokouksiin, Lauri kertoo.
Harjoittelu tarjosi molemmille mahdollisuuden oppia asioita, joita ei välttämättä koulun kautta pääse kokemaan. Emmille tärkeimpiä oppeja olivat käytännön työtaidot ja mahdollisuus päästä näkemään vesihuollon arki läheltä.
– Käytännön asioita oppii parhaiten silloin, kun pääsee itse pukemaan työhaalarit jalkaan ja tekemään, hän toteaa.
Lauri puolestaan sai syvemmän käsityksen siitä, miten suunnittelu ja käytännön toteutus yhdistyvät toisiinsa.
– Harjoittelun aikana olen päässyt näkemään, miten teoriatietoa sovelletaan käytäntöön oikeissa projekteissa. Olen saanut paremman käsityksen siitä, miten suunnitteluprosessit etenevät, millaisia reunaehtoja hankkeissa on ja kuinka yhteistyö eri toimijoiden välillä toimii, Lauri kertoo.
Kesän jälkeen katseet suuntautuvat takaisin opintoihin. Emmillä jatkuu opinnoissa toinen vuosi, jota hän odottaa innolla oman alan opintojen lisääntyessä. Laurilla taas käynnistyy syksyllä kolmas vuosi kandidaatin tutkielman parissa.
Molemmat suosittelevat vesihuoltoalan harjoittelua opiskelijoille.
– Hae rohkeasti harjoitteluun! Vaikka ala ei olisi valmiiksi tuttu tai jännittäisi osaako tarpeeksi, niin varmasti oppii, kun pääsee itse näkemään ja tekemään. Täällä on otettu hyvin vastaan ja työkaverit ovat kivoja, Emmi kannustaa.
Laurin mukaan harjoittelu tarjoaa arvokkaan näkökulman yhteiskunnan kannalta tärkeään alaan.
– Vesihuoltoala tarjoaa mahdollisuuden nähdä, miten välttämättömät palvelut toimivat käytännössä. Harjoittelussa pääsee soveltamaan opintojen aikana opittuja asioita, oppimaan kokeneilta ammattilaisilta ja samalla kehittämään sellaisia työelämätaitoja, joista on varmasti hyötyä tulevaisuudessakin.